Z wizytą w Bystrzycy Kłodzkiej

Bystrzyca Kłodzka to miasto położone w województwie dolnośląskim, podlegające pod powiat kłodzki. Miasto liczy prawie jedenaście tysięcy stałych mieszkańców. Miejscowość może pochwalić się bogatą historią – pierwsze wzmianki pochodzą z XI wieku, kiedy to powstała osada czeska. W XIII wieku na miejscu tej osady lub w bardzo bliskim jej sąsiedztwie powstała kolonia niemiecka zwana Hawelswerde („Kępa Gawłowa”), która w 1319 roku była znana jako miasto. Na początku XVI wieku w mieście były wodociągi, co sprzyjało rozwojowi sukiennictwa. Pomimo wielu niesprzyjających wydarzeń na przestrzeni dziejów, współcześnie można podziwiać średniowieczny układ urbanistyczny Bystrzycy Kłodzkiej, a co za tym idzie, wiele imponujących zabytków.

Miasto pod ochroną świętego Floriana

Co prawda święty Florian, opiekun strażaków i innych zawodów powiązanych z ogniem, stał się patronem miasta w 2008 roku, ale już w XVIII wieku powstała kaplica pod wezwaniem tego świętego. Bystrzyca Kłodzka wielokrotnie była nawiedzana przez pożary, jeden z nich na początku XVIII wieku pochłonął prawie połowę miasta. Obecnie ta kaplica znajduje się w rejestrze zabytków, szczególnie cenne jest malowidło ścienne, na którym to święty Florian gasi pożar kościoła za pomocą dzbana napełnionego wodą. Ciekawostką jest, że do 1823 roku znajdowały się tutaj relikwie świętego – niestety, zostały strawione przez ogień.

Co warto zwiedzić w Bystrzycy Kłodzkiej?

Z pewnością na każdym kroku turystów dotyka w tym mieście historia. Jest to miasto pełne średniowiecznych niespodzianek. Warty uwagi jest kościół świętego Michała Archanioła, który najprawdopodobniej pochodzi z II połowy XIII wieku – świątynia była wielokrotnie przebudowywana, zatem zatraciła swój pierwotny romański charakter. Zachowało się sporo detali architektonicznych z przełomu XIII i XIV wieku, takich jak chociażby portale czy okienne obramowania. Jest też XV wieczna rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która spogląda na wiernych z ołtarza głównego.

Noclegi w Bystrzycy Kłodzkiej

Turyści bardzo sobie chwalą noclegi w Bystrzycy Kłodzkiej. Ziemia kłodzka słynie nie tylko z malowniczych krajobrazów – jej dumą są zabytki. Pobyt w Bystrzycy Kłodzkiej to doskonała okazja do wgłębiania się w historię Polski, a także do podziwiania sztuki sakralnej, której na tym terenie jest pod dostatkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *