Wypoczynek w Beskidzie Żywieckim

Beskid Żywiecki jest pasmem górskim w południowej Polsce. Jest ono drugim pod względem wysokości zaraz po Tatrach i należy do większego pasma Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Przebiega przez nie wielki europejski dział wodny, który rozdziela zlewiska Morza Bałtyckiego oraz Morza Czarnego. Chociaż to drugie największe góry w Polsce, ich popularność wśród turystów nie jest tak duża, jak w przypadku Tatr lub Karkonoszy. Spowodowane jest to przede wszystkim mniej komercyjną infrastrukturą, która jest wystarczająca dla prawdziwych miłośników gór, a nie dla weekendowych turystów.

Jeśli jedziemy w Beskid Żywiecki, a nie byliśmy w tych górach wcześniej, powinniśmy nastawić się przede wszystkim na obcowanie z naturą oraz piękne widoki. Główną zaletą tych gór jest to, że nie zostały one jeszcze skażone tłumami turystów, a największe skupiska piechurów jakie spotkamy, to tu i ówdzie pojedyncze grupy młodzieży z obozów harcerskich i wędrownych.

W pasmie Beskidu Żywieckiego możemy obserwować rzadkie okazy przyrody. Największe ich zagęszczenie występuje w Babiogórskim Parku Narodowym oraz w rezerwatach, takich jak rezerwat przyrody Butorza, Gawroniec, Oszast, Dziobaki, Lipowska, Muńcoł, Pilsko, na Policy im. prof. Zenona Klemensiewicza, Pod Rysianką, Romanka oraz Śrubita. Jak widać ilość ich jest duża, można w nich zetknąć się z rzadkimi gatunkami roślin oraz zwierząt. Ale nie tylko w rezerwatach można podziwiać piękno przyrody. Na wielu szlakach można przejść się fragmentom unikatowej puszczy karpackiej, której podstawą jest buczyna.

Kiedy wybieramy się w góry, ważne jest oczywiście również zaplanowanie sobie noclegów [informacje tu: Beskidy noclegi]. Baza kwater w Beskidzie Żywieckim opiera się głównie na schroniskach i to w nich przyjdzie nam przede wszystkim rezerwować pokoje. Beskidy są górami, w których schroniska PTTK funkcjonują całkiem sprawnie. Do dyspozycji będziemy mieli bacówki, większe schroniska, jak to na Hali Lipowskiej oraz gdzieniegdzie hotele, jak na przykład na Hali Miziowej.

Beskid Żywiecki jest ciekawym pasmem górskim, gdzie można sobie zaplanować trasy o różnym poziomie trudności, dlatego zarówno początkujący „górale” jak i ci zaprawieni znajdą coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *