Połonina Wetlińska – największa atrakcja Wetliny

Wetlina to bardzo popularna miejscowość wśród turystów, którzy decydują się na spędzenie urlopu w Bieszczadach. Oczywiście decydując się na odwiedzenie Wetliny, warto zawczasu poszukać atrakcyjnego noclegu. Na szczęście obecnie funkcjonuje w internecie niejedna, godna uwagi baza www, w której znajdziemy kwatery prywatne () w korzystnych cenach. Sama wieś leży na styku Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W tej chwili Wetlina to bardzo popularna baza wypadowa dla turystów, którzy chcą zdobyć okoliczne szczyty. Także i w samej Wetlinie możemy liczyć na kilka interesujących atrakcji.

Jedną z nich jest słynna Połonina Wetlińska – często odwiedzana przez turystów, malownicza formacja roślinna znajdująca się w górach. To miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy wielbiciele pięknych widoków. Połonina Wetlińska bywa nazywana zieloną pustynią, co można łatwo wytłumaczyć. Chodzi o to, że w zasadzie cały jej obszar pokryty jest bujnymi trawami. Krzewy i drzewa trafiają się naprawdę sporadycznie. Na obszarze Połoniny wypasane są owce. To miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy zmęczeni miejskim zgiełkiem. W tej chwili Połonina Wetlińska jest jednym z najchętniej odwiedzanych masywów górskich w obrębie Bieszczad Zachodnich. Najwyższe partie tak chętnie odwiedzanego masywu pokryte są typowymi połoninami. Jednak poniżej 1050 m rosną lasy bukowe – szczególnie piękne obszary leśne znajdują się w dolinie Tworylczyka.

W obrębie Połoniny Wetlińskiej wielbiciele przyrody mogą spotkać gatunki roślin, które naprawdę rzadko występują w naszym kraju. Chodzi tutaj np. o: lepnicę karpacką, groszek wschodniokarpacki, turzycę dacką, tocję karpacką oraz tojad bukowiński.

Połonina Wetlińska to oczywiście nie tylko morze trawy. Na tym obszarze znajduje się kilka wartych odwiedzenia szczytów. Najwyższy z nich to Roh, wysoki na 12550 m. W pobliżu znajdują się inne szczyty jak Osadzki Wierch, Hnatowe Berdo, Szare Berdo oraz Hasiakowa Skała. To jednak nie wszystko. Zmęczeni wędrówką turyści mogą odpocząć w schronisku Chatka Puchatka (w pobliżu Hasiakowej Skały). Z samej Połoniny możemy wrócić do Wetliny ścieżką rowerową. Innym rozwiązaniem jest skierowanie się na Smerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *