Jakie zabytki warto zobaczyć w Kołobrzegu?

Kołobrzeg to piękne, malownicze miasto, jedno z najlepszych uzdrowisk w Polsce, z przepiękną plażą i rozległym portem. Co roku więc ściąga tu wielu turystów. Jak już tam się jest, to warto zobaczyć zabytki. Jest tam bardzo wiele starych budowli.
Takim naczelnym punktem programu wycieczki jest Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (www.wikipedia.org/Bazylika_konkatedralna_w_Kołobrzegu). Nawet jeśli ktoś się nastawia głównie na plażowanie, kąpiele i spacery po molo i promenadzie, patrzy więc głównie, jakie możliwości w tym zakresie, jakie atrakcje i noclegi Kołobrzeg oferuje (), to przynajmniej ten jeden obiekt historyczny trzeba obejrzeć, bo warto. To bardzo stara budowla, z wartym zobaczenia wnętrzem. Wart zobaczenia jest przede wszystkim tryptyk Ostatnia Wieczerza, umieszczony na ołtarzu głównym. Bazylika konkatedralna to miejsce o bardzo bogatej przeszłości. Warto jej historię poznać przy okazji jej odwiedzenia, a jeszcze lepiej zanim się tam przyjedzie. Osoby lubiące zabytki i różne stare budowle na pewno na zobaczeniu katedry NMP nie poprzestaną. Można powiedzieć, że w Kołobrzegu będą się czuli jak w raju.

Warta zobaczenia jest jeszcze jedna budowla sakralna, czyli kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia NMP. To już młodsza budowla, bo z XIX wieku, ale też ma swoją ważną i ciekawą przeszłość. Wybudowany został w stylu neogotyckim. Kolejne bardzo ciekawe, warte zobaczenia obiekty to Baszta Prochowa, ratusz, Akademia Rycerska. Ratusz jest neogotycki. Pierwotni był gotycki, ale uległ zniszczeniu. To bardzo specyficzna, malowniczo się prezentująca budowla. Jeśli ktoś patrzy, jaka baza noclegowa, jak przyjechać, bo zainteresowany jest także historycznymi walorami tego miasta, to Akademię Rycerską i Basztę Prochową koniecznie musi zobaczyć. Najbardziej zainteresują one osoby interesujące się tematyką rycerską i obronności. Koniecznie trzeba też zobaczyć latarnię morską. Pochodzi z 1945 roku. I też jest jedną z atrakcji, które wymieniane są w Kołobrzegu jako najważniejsze.
To jest kilka miejsc i obiektów wartych zobaczenia w pierwszej kolejności. Jest ich jednak więcej, co najmniej drugie tyle i to z tych, które niewiele ustępują pod względem ciekawości tym tutaj wymienionym. Oglądając je, można poczuć dawniejszą albo trochę nowszą przeszłość i zamyślić się trochę zanim wróci się do pełnego ludzi molo czy na plażę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *