Chłapowo – wąwóz Rudnik

Chłapowo, wraz z Cetniewem i Władysławowem, tworzy aglomerację turystyczną w pobliżu przylądka Rozewie. Co roku ściąga tutaj rzesza wczasowiczów i turystów. O atrakcjach turystycznych Władysławowa napisano już wiele, ale co takiego specyficznego jest w pobliskim Chłapowie?

Główną atrakcją miejscowości jest Wąwóz Chłapowski, zwany potocznie Rudnikiem. Nazwa pochodzi podobno od krwi Szwedów zmasakrowanych w zasadzce zastawionej właśnie tutaj. Wąwóz powstał na skutek erozji wodnej strumyka spływającego do morza. Jego dnem wyznaczono szlak turystyczny. Zaczyna się on przy ulicy Władysławowskiej, prowadzi łąką w stronę betonowego tunelu przekopanego pod drogą. Tutaj lepiej uważać, bo dnem tunelu leniwie płynie potok, który po deszczach potrafi sporo przybrać. Za tunelem widać dopiero ogrom wąwozu – zbocza mają 40-50 m wysokości i są porośnięte bujną roślinnością. Warto się jej przyjrzeć uważniej – być może dostrzeżemy jałowca, rokitnika, skalnicę, żarnowiec albo szczwoła. Pamiętajmy, żeby niczego nie zrywać, bo wąwóz jest od 2000 roku na terenie rezerwatu przyrody Dolina Chłapowska. Sam szlak jest zadbany – postawiono na nim ławki, kosze, a trudniejsze odcinki zaopatrzono w drewniane kładki. Po przejściu około 350 m oczom turystów ukazuje się morze przy wejściu na plażę nr 15. Wracając z plaży można odbić nieco w lewo na cmentarz żołnierzy radzieckich z 1945 roku.

Wąwóz Chłapowski wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. To zaledwie 25 hektarów z parkowych prawie 19 tys. Będąc nad morzem warto podziwiać dziką przyrodę – chronione rośliny np. dzwonek okrągłolistny, bluszcz, paprotkę, rokitnika, żarnowca. Na samej plaży wznosi się wysoki klif, który niestety dość często jest rozdeptywany przez nieostrożnych turystów.

Niedaleko początku wąwozu znajduje się osiedle domków jednorodzinnych i segmentów, a w nich baza noclegowa w kwaterach prywatnych (Meteor).  Dla tych co szukają ciszy i spokoju na łonie przyrody jest to idealne miejsce na nocleg Chłapowo oferuje również miejsca w hotelach, ale najbliższy jest dopiero przy głównej drodze. Warto zatrzymać się w tym zakątku miejscowości, bo oprócz walorów przyrodniczych, są również bardziej praktyczne – wejście nr 15 i plaża wokół niego jest dużo mniej oblegana niż odcinki bliżej Władysławowa. A i bliżej stąd do latarni morskiej na Rozewiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *