Architektura Szczecina

Szczecin, wbrew temu, co przychodzi nam na myśl jako pierwsze skojarzenie z tym miastem, nie leży nad morzem, ale nad Odrą i jeziorem Dąbie. Do wybrzeża natomiast jest stąd jeszcze dobre 70 km i to w linii prostej. Dlatego, jeśli ktoś chce spędzić urlop nad Bałtykiem, zdecydowanie odradzamy tę miejscowość, natomiast wakacyjne noclegi w Szczecinie polecamy wszystkim tym, którzy pragną poznać to niebanalne miasto, jego ciekawą historię i piękną architekturę.

Pod względem architektonicznym centrum Szczecina wyróżnia się gwieździstym układem ulic i rond, przez co często jest on porównywany z układem ulic w Paryżu. Najciekawsze budynki zaś znajdują na Wałach Chrobrego. Są to przede wszystkim budowle z XX wieku, wybudowane w duchu historyzmu, czyli stylu naśladującym style minionych epok. W tym przypadku są to nawiązania do baroku i manieryzmu. Elementem wyróżniającym szczecińskie ulice są pięknie zdobione (przez żłobkowaną kolumnę, naniesiony herb miasta, koronę na szczycie oraz głowę smoka jako wylew wody) żeliwne pompy. Pochodzą one z drugiej połowy XIX wieku i zostały postawione w celu zapewnienia mieszkańcom Szczecina zapasowego źródła wody. W okresie II wojny światowej i w pierwszych powojennych latach, na skutek zniszczenia fragmentów sieci wodociągowej, zapewniały one szczecinianom dostęp do wody.

W Szczecinie aż 270 budynków znajduje się na liście zabytków objętych ochroną prawną. Wśród nich znajduje się Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, budynek Akademii Morskiej, Gmach Urzędu Wojewódzkiego, renesansowy Zamek Książąt Pomorskich, średniowieczny Ratusz Staromiejski, fragmenty umocnień miejskich – Baszta Siedmiu Paszczy, Brama Portowa i Królewska, liczne kościoły (bazylika św. Jakuba, kościoły: św. Jana Ewangelisty, św. Piotra i Pawła czy św. Jana Chrzciciela), rezydencje (Pałac Pod Głowami, Pałac Klasycystyczny, Pałac Pod Globusem) oraz kamienice. Ważnym elementem kompozycji urbanistycznej miasta są tereny zielone, których w Szczecinie jest dość dużo. Występują one w formie lasów miejskich (2,7 tys. ha powierzchni), parków (161 ha), cmentarzy, skwerów i zieleni ulicznej. Szczecin jest przyjaznym miastem zarówno dla osób szukających aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu jak i dla tych, których interesuje architektura i historia miast Polski. W komentarzach możecie opisywać swoje wrażenia związane z wizytą w tej miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *